Kiedy zaleca się usunięcie zęba?

Czasami zęby mogą ulec uszkodzeniu, które jest nie do naprawienia. Kiedy zęba nie można uratować lub stanowi on zagrożenie dla sąsiednich struktur jamy ustnej, dentysta może zdecydować się na wyrwanie. Ekstrakcja zęba może być konieczna, gdy zęby są złamane, mocno zepsute, dotknięte lub powodujące problemy ortodontyczne. Sprawdź: Technik dentystyczny Bydgoszcz

Poniżej przedstawiamy typowe przypadki, w których zaleca się usunięcie zęba:

Ciężka próchnica zębów
Większość próchnicy można leczyć za pomocą małych uzupełnień, gdy ubytki są na najwcześniejszym etapie. Ponieważ zęby nie mogą samoczynnie się regenerować, nieleczona próchnica pogorszy się bez leczenia. Zaawansowana próchnica może być tak poważna, że ​​ząb ulega głębokiej infekcji.

Uraz zębów
Przypadkowe urazy mogą prowadzić do złamań, wyszczerbionych i pękniętych zębów. Podczas gdy wiele zębów można uratować dzięki odbudowie i opiece endodontycznej, niektórych zębów nie da się naprawić – zwłaszcza jeśli większość ich struktury nad dziąsłami jest złamana lub wyszczerbiona.

Zęby zatrzymane
Ząb nie może wyrosnąć prawidłowo, ponieważ utknął w kości szczęki i / lub dziąsłach.

Wymiana zębów po usunięciu
Pacjent ma kilka możliwości zastąpienia ubytków w jamie ustniej w wyniku urazów i chorób zębów. Jednym z najlepszych sposobów leczenia niewydolnych i zniszczonych zębów są implanty zębowe, które może wszczepić nasz protetyk. Implanty dentystyczne to jedyna proteza, która zastępuje struktury korzeni zębów. Te wytrzymałe protezy mogą wspierać korony, mosty i protezy. Implanty dentystyczne pozwalają cieszyć się naturalnie wyglądającą estetyką i optymalną funkcją jamy ustnej.