Jesienne alergie

Jest jesień, a kwitnące lato już wyblakło. Więc dlaczego wciąż kichasz? Wyzwalacze alergii jesiennej są różne, ale mogą powodować tyle samo objawów, co wiosną i latem.

Co powoduje alergie jesienne?
Ambrozja jest największym wyzwalaczem alergii jesienią. Chociaż zwykle zaczyna uwalniać pyłek w chłodne noce i ciepłe dni w sierpniu, może trwać do września i października. Około 75% osób uczulonych na rośliny wiosenne reaguje również na ambrozję.

Nawet jeśli nie rośnie tam, gdzie mieszkasz, pyłek ambrozji może przemieszczać się z wiatrem na setki kilometrów. U części osób uczulonych na ambrozję, niektóre owoce i warzywa, w tym banany, melon i cukinia, mogą również powodować objawy.

Pleśń to kolejny wyzwalacz jesiennych alergii. Możesz pomyśleć o pleśni rosnącej w piwnicy lub łazience – wilgotnych miejscach w domu – ale zarodniki pleśni uwielbiają mokre miejsca na zewnątrz. Stosy wilgotnych liści są idealnym miejscem wylęgania się pleśni.

Nie zapomnij o roztoczach. Chociaż są one powszechne w wilgotnych miesiącach letnich, mogą się uaktywnić w powietrzu, gdy po raz pierwszy włączysz ogrzewanie. Mogą wywołać kichanie, świszczący oddech i katar. Powrót do szkoły może również wywołać alergie u dzieci, ponieważ w szkołach często występują pleśnie i roztocza.

Jakie są objawy?
– katar
– wodniste oczy
– kichanie
– kaszel
– swędzenie oczu i nosa
– cienie pod oczami