Czarna herbata

Czarna herbata wytwarzana jest z liści krzewu Camellia sinensis. Zawiera kofeinę oraz inne stymulanty i przeciwutleniacze. Wiele osób w Polsce pije je na ciepło lub na zimno. Proces zwany utlenianiem zmienia kolor liści z zielonego na ciemnobrązowo-czarny. Utlenianie oznacza, że liście są wystawione na działanie wilgotnego, bogatego w tlen powietrza. Producenci herbaty mogą kontrolować stopień utleniania. Herbata czarna to herbata w pełni utleniona. Zielona natomiast pochodzi z tej samej rośliny, ale nie jest utleniona.

Korzyści z czarnej herbaty
Wiele osób pije czarną herbatę tylko dlatego, że im smakuje. Ludzie mogą go również używać do:

– zwiększenia czujności i energii
– ze względu na przeciwutleniacze, w tym polifenole i katechiny
– możliwe efekty przeciwnowotworowe
– pozytywny wpływ na serce
– poprawianie metabolizmu
– polepszanie pracy jelit

Potrzebne są dalsze badania, ale istnieją dowody na to, że regularne picie czarnej herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak: cukrzyca, wysoki cholesterol, osteoporoza, parkinson, kamienie nerkowe.

Picie czarnej herbaty w umiarkowanych ilościach jest ogólnie bezpieczne dla większości ludzi. Nie ma znanej odpowiedniej ilości do picia. Skład i jakość suplementów mogą się znacznie różnić. Utrudnia to ustawienie standardowej dawki.

Picie dużych ilości czarnej herbaty – więcej niż cztery lub pięć filiżanek dziennie – może powodować problemy zdrowotne. Dzieje się tak głównie z powodu skutków ubocznych związanych z kofeiną, które mogą obejmować: lęk i trudności ze snem, szybsze oddychanie, ból głowy, nieregularne tętno, nudności i wymioty, nerwowość, dzwonienie w uszach, drżenie, wysokie ciśnienie, niedokrwistość.