5 wskazówek dotyczących pomiaru granic nieruchomości

Reklama: http://geograf-geodezja.pl

1. Zachowaj ostrożność w stosunku do starych badań i naturalnych „granic”

Jeśli masz pod ręką starszy plan geodezyjny, pamiętaj, że stanowi on jedynie migawkę nieruchomości w czasie, gdy była ona badana. W rezultacie może nie odzwierciedlać dokładnie dzisiejszej nieruchomości, więc nie powinieneś zakładać, że te istniejące granice są prawdziwymi i prawnymi granicami nieruchomości.

2. Sprawdź referencje geodety

Powinieneś mieć pewność, że Twój geodeta jest wykwalifikowany w pomiarach granicznych, będzie się z Tobą regularnie komunikował w trakcie całego procesu i posiada profesjonalną akredytację. Twój geodeta powinien również posiadać odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chociaż niezwykle rzadko zdarza się, aby coś poszło nie tak, Twój geodeta będzie ponosił odpowiedzialność prawną, jeśli popełni błąd w pracy, na przykład uszkodzi rurę lub ogrodzenie podczas oceny nieruchomości – powinien więc mieć wykupione ubezpieczenie.

3. Przejdź się po nieruchomości i zaznacz granice Kiedy Twój geodeta przybywa, aby ocenić granice Twojej nieruchomości, możesz chcieć przejść się z nim po nieruchomości. Twój geodeta może wskazać ważne znaczniki topograficzne na Twojej nieruchomości (i czasami na sąsiednich nieruchomościach), dając Ci lepsze zrozumienie terenu, a jednocześnie dając możliwość zadania wszelkich ważnych pytań.

4. Uzyskaj wszystko na piśmie

Może to zabrzmi jak zdroworozsądkowa rada dotycząca wszystkiego, co wiąże się z posiadaniem domu, ale zawsze otrzymuj wyniki swoich badań na piśmie.

5. Wykonaj swoje należyte starania

Ta rada jest szczególnie pomocna przed zakupem nowej nieruchomości, ale w niektórych przypadkach, twój przegląd granic może pokazać, że linie własności faktycznie zmniejszą rozmiar nieruchomości z tego, co zostało ogłoszone, na przykład przez istniejące ogrodzenia wkraczające na nieruchomości sąsiadów.

Polecane dla Ciebie