HomeZdrowie

Zdrowe nogi a praca stojąca

Zdrowe nogi a praca stojąca
Like Tweet Pin it Share Share Email

Duża część osób pracujących fizycznie zwraca uwagę, że bardzo trudnym i uciążliwym elementem ich zawodu, jest długie stanie. Wiele godzin w jednej pozycji, owocuje spuchniętymi i obolałymi nogami. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Jednym z najważniejszych elementów jest to, w czym pracujemy, mowa oczywiście o butach. Najwygodniejsze i najzdrowsze będzie dla nas odpowiednio skrojone obuwie sportowe. Noga i stopa nie będą tak się męczyć, nie będą uciskane, co przełoży się na nasz komfort pracy. Niestety wiele grup zawodowych nie może sobie pozwolić na tak niezobowiązujące buty. Wyjściem mogą tu być specjalne wkładki do butów, czy skarpetki bezuciskowe, które chociaż w małym stopniu zatroszczą się o kończyny dolne.
Najistotniejsza jest jednak nasza postawa. Musi być ona wyprostowana, co jest bardzo istotne dla zdrowia kręgosłupa. Nie powinniśmy jednak stać zupełnie nieruchomo. Zastyganie w jednej pozycji na wiele godzin jest niewskazane. Powinniśmy co jakiś czas stąpać z nogi na nogę, stawać w lekkim rozkroku, wspinać się na palce i na pięty. Takie ćwiczenia działają przeciwobrzękowo, zadbają o krążenie w nogach, nie zdrętwiejemy, będziemy czuć się lepiej. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny podnóżek, na którym opieramy raz jedną, raz drugą nogę.
Zatroszczmy się również o nasze nogi wtedy, kiedy już wrócimy z pracy. Lekko uniesione nogi do góry, chłodny prysznic oraz masaż łydek i stóp, to rzeczy, którymi powinniśmy obdarzyć nasze ciało. W asortymencie sklepów ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym, znajdziemy specjalne masażery, poduszki rehabilitacyjne, dzięki którym możemy w domowym zaciszu wygimnastykować i zrelaksować swoje kończyny. Warto też pokusić się o jeszcze jakąś aktywność fizyczną. Może to być krótki spacer, czy wizyta na basenie. Pozwoli nam to na wzmocnienie mięśni i poprawę krążenia.
Dbanie o nogi w pracy powinno nam wejść w nawyk. Uchroni to nas nie tylko przed wieczornym zmęczeniem i opuchnięciem nóg, ale będzie dobrą inwestycją na przyszłość. Być może dzięki temu nie będziemy wiedzieć co to żylaki i zaburzenia krążenia.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *