HomeZdrowie

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy
Like Tweet Pin it Share Share Email

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest na całym świecie 14 listopada, od 1991 roku. Celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa, jak bardzo podstępna jest ta choroba.

Największa niezakaźna epidemia

Światowa organizacja zdrowia określiła cukrzycę jako największą niezakaźną epidemię. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 387 milionów ludzi dotkniętych tą chorobą, z czego ponad połowa o tym nie wie. W Polsce choruje ok. 3, 5 miliona osób. Zatem bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja.
Jak każdej choroby tak i cukrzycy łatwiej unikać niż leczyć. Jednym z czynników, który przyczynia się do powstania cukrzycy jest otyłość. Zatem niezwykle istotna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Należy również unikać wszelkiego rodzaju używek. Szczególnie zły wpływ na poziom cukru we krwi mają papierosy.

Zminimalizuj ryzyko wystąpienia cukrzycy

Należy zmniejszyć ilość spożywanych cukrów i tłuszczów, unikać jedzenia wysoko przetworzonego. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Po 45 roku życia należy badać regularnie krew oraz ciśnienie, gdyż często cukrzyca atakuje ludzi chorych na nadciśnienie. Cukrzyca może mieć również podłoże genetyczne. Osoby, które w rodzinie mają bliskich krewnych chorych na cukrzycę powinny się badać niezależnie od wieku.

Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza

Pierwszymi symptomami cukrzycy mogą być: chudnięcie, osłabienie, pogorszenie widzenia, wielomocz, biegunka, częste infekcje. Jeśli dostrzegasz u siebie choć jeden z tych objawów, czym prędzej skieruj się do lekarza. Oczywiście nie oznacza to, że chorujesz na cukrzycę, ale warto to sprawdzić.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *